"דה מרקר": התחדשות , ויפה שעה אחת קודם

התחדשות , ויפה שעה אחת קודם

קריסת מבנים ישנים, סכנת רעידת האדמה וחשש מטילים מכתיבים את המקומות שבהם נדרשת התחדשות עירונית. היכן המוקדים העיקריים ומה ניתן לעשות כדי לקדם שם פרויקטים בעתיד הקרוב? משאל בכירים

הסכמי גג ותמיכה ממשלתית
אריק גלעד, מנכ"ל משותף בקבוצת תצפית נדל"ן הפעילה בערים נשר וטבריה, אומרי כי "המדינה חייבת להבין ולהפנים שחיזוק הפריפריה היא לא עוד סתם קלישאה חוזרת, אלא צורך אמיתי בשוק הנדל"ן הישראלי. בעוד כמה שנים, עם הגידול הדמוגרפי ומגמת הביקושים, כבר אי אפשר יהיה להכניס סיכה במרכזי הערים במרכז הארץ, והכיוון של הרוכשים יהיה לפריפריה, ולכן למדינת ישראל אין ברירה אלא להשקיע משאבים רבים לפיתוח הפריפריה.

"עקב כדאיות כלכלית נמוכה עבור יזמים, המדינה צריכה לעודד התחדשות עירונית בערים פריפריאליות ובהיקפים גדולים – על ידי חתימה על הסכמי גג עם רשויות בפריפריה ולתקצב אותן באופן שיהיה להן משתלם לעודד התחדשות בתחומן. הסכמי הגג יתנו מענה להקמת התשתיות העירונית, תשתיות תחבורה, כבישים ומחלפים, מוסדות ציבור ועוד. לזאת המדינה צריכה להוסיף גם מוקדי תעסוקה גדולים ואזורי מסחר ובילוי כדי למשוך אוכלוסיה צעירה ואיכותית לאזור. ניתן לראות את הקפיצה שעשו הערים יקנעם בזכות פארק ההייטק וקריית גת בזכות אינטל, וכיום גם נשר וטבריה עוברות פיתוח משמעותי בהקשר זה.

בשנתיים האחרונות אנו מזהים התקדמות משמעותית בפיתוח הפריפריה – המדינה רוצה בכך וגם הרוכשים החלו לקחת אותה בחשבון. בהתאם גם היזמים החלו להבין את הפוטנציאל – רואים יותר ויותר מכרזים שפעם היו ללא הצעות בכלל, נסגרים עם כמות יפה של מתמודדים ובמחירים מכובדים".

דילוג לתוכן